Gigantische AI-investering in de VS
President Donald Trump heeft aangekondigd dat de Verenigde Staten 100 miljard dollar investeert in kunstmatige intelligentie (AI). Dit bedrag zal gebruikt worden voor de verdere ontwikkeling van AI-toepassingen, met een focus op infrastructuur zoals datacenters en energiecentrales. Volgens Trump kan de totale investering in de komende vier jaar oplopen tot 500 miljard dollar, allemaal onder de naam van een nieuw project: Stargate.
Stargate: Het Nieuwe AI-project
Stargate is een initiatief van onder andere Oracle, SoftBank en OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Hoewel het project recentelijk is aangekondigd, werd de naam Stargate al eerder genoemd. Techsite The Information meldde negen maanden geleden dat OpenAI plannen had voor een enorm datacenter met een supercomputer, geschat op 100 miljard dollar.
Volgens Trump is Stargate een gamechanger. “Schrijf die naam maar op, want ik denk dat je er nog veel over zal horen,” aldus de president.
Europa Moet Slim Reageren
In Europa is de situatie anders. Met een investering van 1,5 miljard euro voor ‘AI-fabrieken’ in zeven landen, blijft het bedrag ver achter bij de Amerikaanse plannen. Toch hoeft Europa niet dezelfde schaal te bereiken om succesvol te zijn, stelt Tom Heskes, onderzoeker aan de Radboud Universiteit. “Europa moet specialistisch werken en zich richten op niches waar we waarde kunnen toevoegen.”
Specialistische AI-toepassingen
Europese bedrijven zoals SpraakLab in Nijmegen zijn al succesvol met specialistische toepassingen. Het bedrijf zet AI in om gesproken teksten, zoals thuiszorgverslagen, automatisch om te zetten naar geschreven rapportages. Door bestaande AI-modellen verder te finetunen voor specifieke talen zoals Nederlands en Fries, wordt waarde gecreëerd op lokaal niveau.
“Het bouwen van de basis voor AI kost gigantisch veel rekenkracht,” zegt Heskes. “Daarom is het slimmer voor Europa om voort te bouwen op het voorwerk dat in de VS wordt gedaan.”
Waarom Investeert de VS Zoveel?
De reden voor deze enorme investeringen ligt volgens experts in de ambitie van de Verenigde Staten om de grootste speler in AI te blijven. “Ze willen de sterkste en machtigste zijn,” aldus Heskes. Ook Stijn Grove van de Dutch Data Center Association noemt de schaal van de investering ongekend: “Dit gaat werkelijk alles te boven.”
Europa’s Kans op Concurrentie
Om competitief te blijven, moet Europa haar krachten bundelen en haar middelen slim inzetten. Volgens Grove is het cruciaal om niet simpelweg de Amerikaanse strategie te kopiëren, maar unieke toepassingen te ontwikkelen die op lange termijn waarde toevoegen. “China en Amerika zitten vol in de race. Europa kan niet stil blijven zitten,” waarschuwt hij.