Een journalist die werkzaam was voor de Britse omroep BBC is in Turkije opgepakt en het land uitgezet. Het gaat om Mark Lowen, die verslag deed van de protesten in Istanbul na de arrestatie van burgemeester Ekrem Imamoglu.
Arrestatie en uitzetting
Lowen werd volgens de BBC gisteren gearresteerd in zijn hotel en 17 uur vastgehouden. Tijdens zijn detentie kreeg hij te horen dat hij een bedreiging vormde voor de openbare orde en daarom het land moest verlaten.
De Turkse regering verklaart dat Lowen geen officiële persaccreditatie had en dat er daarom maatregelen tegen hem zijn genomen.
BBC uit kritiek op Turkse autoriteiten
Deborah Turness, CEO van BBC News, noemt de behandeling van Lowen “verontrustend” en kondigt aan dat de omroep bezwaar zal maken. “Geen enkele journalist zou dit mogen meemaken enkel omdat hij zijn werk doet. Wij blijven eerlijk en onpartijdig berichten over Turkije.”
Op de website van de BBC noemt Lowen het “buitengewoon pijnlijk” dat hij het land moest verlaten. Hij werkte jarenlang als correspondent in Turkije en is nu Zuid-Europa-correspondent vanuit Rome. “Persvrijheid en onpartijdige journalistiek zijn essentieel voor elke democratie,” aldus Lowen.
Aanhoudende protesten in Turkije
De arrestatie van Imamoglu leidde tot massale protesten in verschillende Turkse steden. Imamoglu, een invloedrijke oppositiepoliticus, wordt gezien als de grootste rivaal van president Erdogan, die al meer dan twintig jaar aan de macht is. Hij werd als kanshebber gezien voor de presidentsverkiezingen van 2028.
Sinds het begin van de demonstraties zijn al meer dan 1100 mensen gearresteerd, waaronder meerdere journalisten. Inmiddels zijn zij allemaal vrijgelaten. De CHP, de partij van Imamoglu, heeft voor zaterdag een grote bijeenkomst in Istanbul aangekondigd.