Gouden koets Haringhuizen volledig met eigen handen gebouwd
In het Noord-Hollandse Haringhuizen is een bijzondere droom werkelijkheid geworden. De 77-jarige Riny Assink heeft na jaren werk zijn zelfgebouwde gouden koets voltooid. In zijn eigen schuur werkte hij stap voor stap aan dit unieke project. “In je eigen gouden koets zitten, dat is toch vrij bijzonder”, zegt hij trots.
Oude ambachten opnieuw geleerd
Assink pakte alles zelf aan: het ontwerp, de constructie en het afwerken van de kleinste details. Hij leerde onderweg diverse ambachten aan die hij nog niet beheerste. Zo ging hij zelf aan de slag met leerbewerking, vergulden van onderdelen, stofferen van het interieur en het nauwkeurig afwerken van de glasranden.
Geen kopie van het origineel
Hoewel zijn inspiratie kwam van de Gouden Koets die koningin Wilhelmina ooit van de Amsterdammers kreeg, koos Assink bewust voor een eigen ontwerp. “Ik wilde geen exacte replica maken. Daarom zie je in de details ook persoonlijke elementen, zoals paardenkoppen die gebaseerd zijn op onze eigen dieren.”
Zijn liefde voor koetsen begon eerder al, toen hij zich bezighield met restauratieprojecten. De bouw van deze koets zag hij niet als moeilijk: “Het is gewoon beginnen en doorgaan waar anderen stoppen. Zo simpel is het eigenlijk.”
Teruggeven aan het volk
Volgens Assink is hij de eerste die ooit een volledige gouden koets met eigen handen heeft gebouwd. En nu die af is, wil hij hem niet in de schuur laten staan. Zijn wens: een rit door Amsterdam maken waarbij ook anderen mogen instappen. Uiteindelijk hoopt hij dat de koets een plek krijgt waar iedereen hem kan bekijken. “Omdat Wilhelmina een koets kreeg van het volk, wil ik deze teruggeven aan het volk.”




